NASLOVNICAKOTAČ POVIJESTI
U siječnju...U veljači...U ožujku...U travnju...U svibnju...U lipnju...U srpnju...U kolovozu...U rujnu...U listopadu...U studenome...U prosincu...
KRONOLOGIJA
13 stoljeće
1234. godina1242. godina1248. godina1269. godinaKolomanova povelja
15 stoljeće
1429. godina1474. godina1479. godina
16 stoljeće
1552. godina1577. godina
17 stoljeće
1620. godina1622. godina1663. godina1684. godina
18 stoljeće
1748. godina1754. godina1755. godina1757. godina1777. godina
19 stoljeće
1837. godina1837. godina1841. godina1857. godina1861. godina1871. godina1874. godina1875. godina1880. godina
20 stoljeće
1908. godina
HISTORIJAT
Virovitički kraj u prapovijestiVirovitica dobiva poveljuKako je Virovitica dobila ime?Virovitica u srednjem vijekuSeljačka buna u Donjoj BukoviciTurciNovo doba!
ZANIMLJIVOSTI
Kratke viesti
Domaće viestiMiestne viestiKrijumčarenje mesomNaša rasvjetaNaši dopisiNedjeljna kronikaNova kavanaPapir od travePokladeRublje od papiraZanimiv izumRatari i gospodari pozor!
Zgode i nezgode
Čuvajte se jopcaRabijatna babaAutomobilDa je fašnik-kriskindlNesreća uslied prašineOriginalni lovciTruli stupoviProšet u MilanovacNoćni izgredNasanjkali podmitljivog fiškalaŠala i mudrolija
Ozbiljne viesti
Iz Cabunske općineJavna skupštinaKako nastaju tiskarske pogrieške?Kao Raci...Liečnički cienikNarodu nikad boljeNeda mu đavo miraOpćinska sjednica, obdržana 30. listopadaPočetkom školeProkop otoka OđeniceŠtetna zakulisna igraŠto dalje?Mirovina u dobrotvorne svrhe
Iz grada
Dvorac PejačevićBolnicaNovi obć. uredO zgradi gimnazijeVeduta Virovitice iz 1684. godine
Korisni savjeti
Pečenje pekmezaJesenski usjeviNaš starineLiek protiv kurjem oku
Pisma
Iveš pišeJedan zaboravljeni grobKako sam nasamario virovitičku policijuLa Porte...Iveš Pisarović javljaIveš Pisarović kao kazališni kritičarNovogodišnja čestitka svima i svakomeO nedjeljnom počinkuObrtnici bez - zaštite!Školske boliŽelje Virovitičkog puka
Mediji o nama
Virovtica - Nova Internet stranicaTragovima minulih vremenaNa webuOsam snimaka prvog "Mikeša"Virovitička PUSA
FOTO SPOMENAR
Stara ViroviticaStanovnici iz povijestiMostovi i bunariDvoracTragovi starinaNastambeSlike, grafike i predmetiUlice i trgoviLjudiGradnje
SUMARUM
O stranicamaUvjeti korištenjaTko su Mikeši?Kontakt
RSS 
Bolnica

Izvješće uprav, odbora žup. virovitičke za vriemie od 1. siječnja do 31. prosinca 1902.

Bolnica zaklade uzadruženih obćina županije virovitičke u Virovitici
I. Glavna sgrada.

Podzemlje
Podzemlje jest veoma zračno, svietlo i posvema suho; svietla visina od poda do stropa iznaša 2.94 m., a od te visine nalazi se u zemlji 1.58 m., a iznad iste 1.36 m.
U podzemlje vode 2 stubišta, od kojih se iztočno rabi samo u gospodarstvene svrhe, a južno, u srednjem dielu sgrade, za ostalu komunikaciju.
Uz južno stubište nalazi se u podzemlju praona rublja s 2 kotlišta, dvima betonskim kadama za pranje rublja, nadalje s 3 vodovodne pipe, pak centrifugalni stroj za sušenje rublja.
Tik praone situirana je gladionica rublja, s pećicom za žarenje gvozda i strojem za valjanje rublja.
Za ovo sliedi kuhinja sa štednjakom u sredini iste, tako, da je štednjak od svijuh strana pristupan, te napokon s dizalom hrane (Aufzug) u gornje spratove. Kraj tog dizala smještena je zidna školjka za vodu s potrebnom pipom.
Na drugoj strani glavnog uzdužnog hodnika, koji odgovara onom u razizemlju i prvom spratu, te u kojem se nalazi iztočno stubište podzemlja, nalaze se zahodi s 2 odjela udešeni za izpiranje vodovodskom vodom.
Uz zahode iztočnog krila glavne zgrade nalazi se kupaona za sifiličke bolestnike, a do iste smočnica.
U srednjem, ili za sada zapadnom krilu sgrade, nalazi se u podzemlju soba za služavke lievo od istih pa podrum za vino i povrće.
Desno od glavnog stubišta sadržaje napokon podzemlje za razkuživanje rublja. U tom prostoru nalazi se kotao za stvaranje pare u svrhu razkuživanja i sam desinfektor. Desinfektor je tako uzidan, da se u jednom prostoru meće unj okuženo rublje, a u drugom se prostoru raskuženo rublje vadi van. Ovdje se ujedno nalazi i dizalo za rublje iz podzemlja u gornje spratove.

Prizemlje
Kroz udoban ulaz, za sada zapadnog, a kašnje srednjega krila sgrade, vode široke kamenite skaline u hodnik prizemlja, koji je iznad zemlje 1,80 m. uzvišen.
U glavnom ulazu na lievoj stieni smještena je ukusna uresna ožbuka, a u desnoj slični jest prozor pisarne za primanje bolestnika.
Lievo od ovoga ulaza jest soba za operacije, oličena s bielom amajlbojom i priviđena s umivaonicima s dovodom vode iz kućnog vodovoda.
Odvajanje rabljene nečiste vode iz sobe za operacije sprovedeno je kroz sifon, koji se usred sobe nalazi, a pod se sobe laganim padom nagiblje prema sifonu. Sva se rabljena voda iz sobe odvađa u propustljivi jamić (Sichergrube), no tako, da odtičuća voda na svom putu do jamica dolazi u doticaj sa zrakom u jednom muljaku. (Schlammsammler) u tu svrhu, da plinovi jamica ne mogu u sobu doći, već se u dvorištu kroz muljnjak izgube (razplinu).
Napram bolničke pisarne preko hodnika nalazi se kupaona s predsobom za pridošle bolestnike. Iz te predsobe baca se rublje nadošlog bolestnika u prostor za razkuženje u podzemlje, pak se nečisto i eventualno okuženo rublje nemora kroz sgradu nositi do desinfektora u podzemlju.
Uz ovu kupaonu i predsobu situirano je glavno stubište sgrade s izlazom u dvorište prema jugu.
Uz stubište se nalazi liečnička soba, ujedno ambulatorij, a do ove 2 manje bolestničke, u svakoj po 4 kreveta, a na uglu sgrade velika boleslnička soba s 8 kreveta.
Iztočno krilo sgrade sadržaje zahode s 2 odjela, udešena na izpiranje vodovodskom vodom, zatim kupaona, nadalje sobicu za klasiste s kuhinjicom za kuhanje čaja. - Sam glavni hodnik svršava na iztočnoj strani sa stubištem podzemlja.

Prvi sprat
Ovaj dieli glavni hodnik kao podzemlje i razizemlje u 2 nejednake pole; južni dio sadržaje 2 velike bolničke sobe, u svakoj po 8 kreveta, 2 manje bolničke sobe, u svakoj po 4 kreveta, te glavno stubište. Sjeverni dio sastoji se iz iztočnog i zapadnog krila. Iztočno krilo sadržaje kao u razizemlju zahode s 2 odjela na izpiranje, kupaonu, sobicu za klasiste s 1 krevetom i malu kuhinjicu za čaj.
Glavni hodnik svršava na iztoku s malim prostorom, koji za kapelicu služi.
Zapadno krilo sadržaje veliku sobu za bolničke sestre s 5 kreveta i 1 sobu za predstojnicu s 1 krevetom.

Tavan
Tavan je taracan tankom taracnom ciglom, a sadržaje 2 odjela za pohranu rubenine i bolestničkih odiela, nadalje rezervoar kućnog vodovoda, daskom opšit, te pepelom izoliran proti vrućini i zimi, pak napokon sve ventilacije sgrade u visini od 1.20 m. iznad taraca.

 


Isprintaj | Pročitano: 5896 puta  
Virovitičku povijest perom strpljivo pisao ~ Danijel Reponj,
U knjigu uvezao, narisao i patinu dodao ~ Prostudio.hr.
Sva su prava pridržana. Copyright © Virovtica.com ~ 2008. - 2021.